Forum Haiti : Des Idées et des Débats sur l'Avenir d'Haiti



Rejoignez le forum, c’est rapide et facile

Forum Haiti : Des Idées et des Débats sur l'Avenir d'Haiti

Forum Haiti : Des Idées et des Débats sur l'Avenir d'Haiti

Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Forum Haiti : Des Idées et des Débats sur l'Avenir d'Haiti

FOROM AYITI : Tèt Ansanm Pou'n Chanje Ayiti.

-40%
Le deal à ne pas rater :
Nike Sportswear Phoenix Fleece – Pantalon oversize taille haute
35.97 € 59.99 €
Voir le deal

2 participants

An nou selebre eleksyon 1990 yo!

avatar
dilibon
Super Star
Super Star


Masculin
Nombre de messages : 2205
Localisation : Haiti
Opinion politique : Entrepreneur
Loisirs : Plages
Date d'inscription : 17/05/2009

Feuille de personnage
Jeu de rôle: Contributeur

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Empty An nou selebre eleksyon 1990 yo!

Message  dilibon Mer 16 Déc 2009 - 14:28

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-mildred
Jean-Bertrand Arisitide and his wife Mildred, Feb. 2004

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-home

Hundreds of books litter the home office of Aristide on March 3,
2004. The house, on the outskirts of Port-au-Prince, has
been looted and ransacked since Aristide fled the country.


An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-home-1


A baby grand piano sits in the long, curving driveway leading
to where Jean-Bertrand Aristide lived before fleeing. A looter
said he found moldering U.S. currency in a safe there.


An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-home-3


Youn pitit ti pep la!

A looter leaves the Aristide house in
Port-au-Prince on Monday, March 1,
2004. On the ground is a mask of the
former president.

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-home-2

A mask of Aristide lies broken at
the entrance of his looted house in
Port-au-Prince.


An nou selebre eleksyon 1990 yo! Aristide-2-04

No Dyol To Talk!

Sa fe ekzakteman 19 van depi majorite pep Ayisyen an te deside konsa:

Presidential election results Candidates (Parties)Votes%
T. Désulmé (PNT)27,3621.67
F. Simon (Ind)10,1170.62
M. Bazin (ANDP)223,27714.22
R. Théodore (MRN)30,0641.83
J.B. Aristide (FNCD)1,107,12567.48
R.V. Jeanty (PARADIS)12,2960.75
F. Latorture (MODELH-PRDH)15,0060.92
S. Claude (PDCH)49,1493.00
H. de Ronceray (MDN)54,8713.34
V.R. Joseph (MKN)21,3511.30
L. Déjoie (PAIN)80,0574.88
Total1,640,729100.00
Ke tout moun te kontan. Tout bidonvil te netoye, pret pov yo, pwofet mas yo, leader enkonteste a, senbol linyon ak rekonsilyasyon, figi ki kanpe pou lape ak entegrite, onetete, jistis pou tout moun te pase nan eleksyon menm si tout vot pa janm rive konte vre! Enkontestableman Aristid anba sal vinn rele kom chapo legal li FNCD te genyen eleksyon e lite rive prezidan.

Esperans yo te anpil, kaye de revandikasyon tap ekri pou yo ka pote 7 fevriye bay nouvo prezidan, menm chez prexidan pwal chita te nan koushet. PAske Toro sa'a pat ka chita sou menm chez ak menm ansyen prezidan volo ak diktate kite pase! Selon kri kandida Aristide te lanse nan Boys and Girls High School la, Prezidan Bush papa pat genyen rezon pou li pe paske li pwal inifye e non divize aysien andedan peyi'a ak tout sa kap viv nan 10ieme depatman an ou byen nan diaspora'a ou byen nan tout kote aletranje!

Defen Wilson Dezi tap kleronnen nan tout medya ek peyi a pwal chanje youn fason ke aysien pat janm konnen nan listwa. Aristide nan epok sa'a te plis ke nenpot ewo nasyonal kite pase yo, lite plis ke tout pwofet kite pase pou anonse denye pwofet la kite Jezikri. Daye tout chante kite genyen Jezikri kite konn chante nan legliz katolik tankou pwotestan te chanje kote yo retire Jezikri e ranplase li pa Aristide!

Kiles ki toro a se Aristide ki toro'a! San nou se san Jezikri te tounen san nou se san Aristide, se Aristide ki ta pwal rasanble nou e li pwal fe nou tout fe youn!

Jodya eske eksperyans sa'a avanse lit pep aysien an ou byen li rekile? Eske Ariste rete moun yo te dekri ke li te ye'a? Eske manje telman bon ke nou merite mande BIS?[/center]


Dernière édition par dilibon le Mer 16 Déc 2009 - 15:03, édité 2 fois
avatar
dilibon
Super Star
Super Star


Masculin
Nombre de messages : 2205
Localisation : Haiti
Opinion politique : Entrepreneur
Loisirs : Plages
Date d'inscription : 17/05/2009

Feuille de personnage
Jeu de rôle: Contributeur

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Empty Re: An nou selebre eleksyon 1990 yo!

Message  dilibon Mer 16 Déc 2009 - 14:43

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Careffour-aeroport-copy-150x150 An nou selebre eleksyon 1990 yo! 16-decembre-20091


An nou selebre eleksyon 1990 yo! La-rue-St.Matin-150x150 An nou selebre eleksyon 1990 yo! Marisse-Narcisse-denoncent-copy1-150x150 An nou selebre eleksyon 1990 yo! 16-decembre-20091-150x150


Lavalasyen poze nou youn kesyon: Eske manje a te bon? Eske nou vle bis? Si nou twouve ke Aristide an 2 fwa te fe tout sal te kapab pou rekonsilye ak tet li e devlope peyi'a?

Alo an nou pwan devan pou nou mande retou de pwofet la?

Se nan kanaval 19 van fete nan Potoprens!

Nan NY lavalas la te fe youn picket line devan konsila NY la men sete youn rigol kite koule!


Dernière édition par dilibon le Jeu 17 Déc 2009 - 9:21, édité 2 fois
Marc H
Marc H
Super Star
Super Star


Masculin
Nombre de messages : 10031
Localisation : Quebec
Opinion politique : Démocrate
Loisirs : soccer
Date d'inscription : 28/08/2006

Feuille de personnage
Jeu de rôle: Le voyeur

An nou selebre eleksyon 1990 yo! Empty Re: An nou selebre eleksyon 1990 yo!

Message  Marc H Mer 16 Déc 2009 - 22:42

Toc toc puis-je entrer dans la salle ?

Y a -t-il un lavalassien en ligne ?

Par ailleurs , j'ai lu dans un journal que les lavalassiens ont commémoré les 19 ans de l'élection à la présidence de Jean Bertrand Aristide avec amertume et réclame la démission du chef de l'état.

Kite'm poze on kessyon : Lavalassien yo genleu ap pase moun lan betiz ou bien se tett yo yap pase lan betiz ? Antouka , on majorite lan yo genyen espwa puiske yo fe inite deye Préval.

Contenu sponsorisé


An nou selebre eleksyon 1990 yo! Empty Re: An nou selebre eleksyon 1990 yo!

Message  Contenu sponsorisé


    La date/heure actuelle est Jeu 6 Oct 2022 - 22:25